• DZIEŃ KUNDELKA

          •    W 2022 roku Dzień Kundelka obchodziliśmy 25 października. Mieszańce są niestety najczęstszymi mieszkańcami schronisk. Traktowane są jako psy gorszej kategorii, a przecież pod wieloma aspektami okazują się nawet lepsze od psów rasowych!

            Społeczność naszej szkoły przyłączyła się do inicjatywy Samorządu Uczniowskiego i z tej okazji zebrano karmę dla schroniska w Pudwągach. Uczniowie klas 0-3 przedstawili nam swoje kundelki malując przepiękne portrety swoich ulubieńców.

               Dzień Kundelka jest nieformalnym polskim świętem społecznym. Dzień został ustanowiony w dniu 25 października, zaś data nie jest przypadkowa – to również „Dzień o Ustawie Ochrony Zwierząt”. Październik jest także miesiącem dobroci dla zwierząt. W 2000 roku powstało Stowarzyszenie Przyjaciół Kundelka, ale ze względu na brak wystarczającego wsparcia musiało zostać rozwiązane, a po działalności Stowarzyszenia pozostał Dzień Kundelka.

               Miłośnicy arystokratycznych psów zachwycają się wyglądem oraz rodowodem swoich pupilów. Ale to mieszane psy mają największe grono wielbicieli. Kundelki potrafią tak samo kochać jak psy rasowe, i nie okazują się gorsze od pozostałych czworonogów z lepszym rodowodem. Często mieszańce i psy nierasowe mają za sobą ciężką przeszłość, nieraz były bite, głodzone lub poniżane. To jednak kundelki potrafią szybko zaadaptować się do nowych warunków i obdarzyć nowego właściciela zaufaniem oraz bezgraniczną miłością.  

            Dziękujemy w imieniu KUNDELKÓW

            SAMORZĄD UCZNIOWSKI

            .......................................................................................

          • Wyjazd do Hiszpanii

          •    W ostatnim tygodniu września grupa 7 uczniów – Magda Oracz, Monika Kozłowska, Wojtek Gorczyca, Antek Hinc, Szymek Andruszewicz, Szymek Kowalski i Mateusz Skonieczko wraz z opiekunami p. Ewą Kłek i p.Katarzyną Kaliszewską brało udział w wymianie w szkole partnerskiej w Badajoz w Hiszpanii w ramach projektu Erasmus+.

               Swoją podróż rozpoczęliśmy 24 września. Samolot mieliśmy z Warszawy Modlina do Paryża, a potem do Lizbony. Dla większości z nas był to pierwsza podróż samolotem. Dzięki temu mieliśmy możliwość zwiedzania najciekawszych miejsc w stolicy Portugalii takich jak: Klasztor Hieronimitów, Wieża Belem (lista Unesco), Plac Praca do Comercio, Katedra Se de Lisboa, Zamek Św. Jerzego i sławna Alfama, która jest połączeniem wielu labiryntów prowadzących raz w górę, raz w dół z charakterystycznymi zabytkowymi tramwajami. Mieliśmy okazję przejechać się takim tramwajem.

               W poniedziałek z małymi przygodami dotarliśmy do Badajoz. Każdy z uczniów został zabrany do swojej „host family”, gdzie mógł poznać codzienne życie hiszpańskich rodzin. Wszelkie niepokoje i lęki związane z pobytem u nieznanych ludzi, znikały przy bliższym poznaniu. Rodziny były bardzo otwarte, gościnne i pomocne.

              Kolejne trzy dni związane były z tematyką projektu, Zero Waste – the Life of an Object, jak również poznawaniem życia szkoły i regionu.

               Wtorek - oprowadzono nas po szkole, która jest o wiele większa niż nasza (ponad 1000 uczniów) - była tu nawet kaplica, gdzie można się pomodlić; potem przygotowane jeszcze w szkole prezentacje pokazaliśmy uczestnikom wymiany, a po prezentacjach uczniowie w grupach mieli warsztaty o recyclingu. Po południu zwiedzaliśmy Badajoz i oddalone ok. 70 km starożytne miasto Meridę.

               Środa – po wspólnym śniadaniu w szkolnej kawiarni i prezentacji na temat „Jak ekologicznie prowadzić dużą firmę produkcyjną” pojechaliśmy na olbrzymią farmę z hodowlą świń i owiec, którą wcześniej widzieliśmy na prezentacji.

              Czwartek – zaskoczyły nas pierwsze zajęcia relaksacyjne, wyciszające umysł i zmniejszające napięcie – przydałyby się czasami w naszej szkole. Potem w bardzo ciekawy sposób uczyliśmy się chemii, fizyki – metodą eksperymentów. Podczas spaceru nad rzekę Gwadiana dowiedzieliśmy się o problemie ekspansji niektórych gatunków roślin, związanej z zagospodarowaniem terenu nad rzeką i sprowadzeniem roślin z innych krajów.

               Piątek to dzień pożegnań. Rodziny odwiozły uczniów na dworzec kolejowy, skąd wyjechaliśmy pociągiem do stolicy Hiszpanii, Madrytu. Podczas spacerów ulicami tego miasta udało nam się zobaczyć Plaza Mayor – główny plac z pomnikiem Filipa III, Zamek Królewski i Muzeum Sztuki Prado z obrazami między innymi Hieronima Boscha, Francisco Goya, Petera Rubensa.

               Podczas jednego wyjazdu udało nam się zobaczyć dwie Europejskie stolice, poznać zabytki, smaki, jak również codzienne życie mieszkańców regionu Estremadura.

               Dla uczniów to był sprawdzian samodzielności, otwierania się na nowe znajomości, kultury. Wiele nas łączy, ale jednocześnie mamy swoje lokalne tradycje, zwyczaje, życie szkolne, które super jest poznać.

            W marcu będziemy mieli okazję pokazać nasz region, nasze zabytki, nasze smaki. Postaramy się na pewno!!!
            Katarzyna Kaliszewska

            ............................................................................

          • Wybory do Samorządu Uczniowskiego

          •    Wybory do SU odbyły się 6.10.2022 r.

              Na karcie do głosowania znalazło się 17 kandydatów. Większość z nich zaprezentowała swoje programy w czasie kampanii wyborczej, która trwała cały tydzień. Ostatecznie komisja w składzie: Bartosz Baran, Lena Jasińska, Monika Kozłowska i Magdaledna Górecka wyłoniła zwycięzców. Ilość zdobytych głosów zdecydowała o tym, jak wygląda Samorząd Uczniowski Szkoły Podstawowej w Barcianach.

               Wyniki głosowania:

            Oliwia Dackiewicz - przewodnicząca

            Magdalena Oracz - zastępca

            Wiktoria Sapela - skarbnik

            Martyna Oleksiewicz - sekretarz

            Renata Rabcewicz​​​​​​​​​​​​​​​

             

            ......................................................

          • Wybory do Młodzieżowej Rady Gminy Barciany

          •    W ostatnich dniach września uczniowie naszej szkoły wzięli udział w wyborze dwóch reprezentantów do Młodzieżowej Rady Gminy.

               Młodzieżowa Rada Gminy kształtuje kompetencje obywatelskie młodych ludzi, uczy jak podejmuje się ważne decyzje dla mieszkańców gminy i pozwala współdecydować o sprawach ważnych dla młodzieży na poziomie lokalnym.

               Zaufaniem naszej społeczności szkolnej zostały obdarzone dwie uczennice: Nadia Szykowska i Dominika Grochecka i to one będą uczestniczyły w działaniach Młodzieżowej Rady Gminy Barciany.

               Mamy nadzieję, że działalność młodzieży zwiększy zainteresowanie młodych ludzi sprawami publicznymi na poziomie lokalnym.

            ..................................................................

             

          • Odpłatność za posiłki za miesiąc październik 2022 r.

          • ==============================================    

                                 PEŁEN OBIAD   -   19 dni  x 6,00 zł = 114,00 zł

                                 II DANIE             -   19 dni  x 4,00 zł = 76,00 zł

                                 ZUPA                  -   19 dni  x 2,00 zł = 38,00 zł

             

            Płatne na konto:  60 8851 1021 2003 0300 1001 0008

            ==============================================

            ..........................................................................